تبلیغات
اقتصاد بازرگانی - مزیت نسبی
دوشنبه 11 مهر 1390

مزیت نسبی

• نوشته شده توسط: ئاسو

مقدمه
افراد در صورتی در تولید چیزی مزیت نسبی دارند که بتوانند آن را با هزینه‌ای کمتر از هر فرد دیگری تولید کنند.

 

برخورداری از مزیت نسبی با بهترین فرد بودن در تولید چیزی فرق دارد. در واقع ممکن است فردی در انجام کاری کاملا بی‌مهارت باشد، اما در آن مزیتی نسبی داشته باشد! چنین چیزی چگونه ممکن است؟
نخست بیایید با واژه‌های بیشتری آشنا شویم. اگر کسی در انجام کاری بهترین فرد باشد، می‌گویند که در آن مزیت مطلق دارد. لانس آرمسترانگ در دوچرخه‌سواری دارای مزیتی مطلق است. گیریم که او سریع‌ترین تایپیست دنیا هم باشد و به این ترتیب در تایپ هم مزیتی مطلق داشته باشد. چون او بهتر از هر کدام از ما تایپ می‌کند، آیا نمی‌تواند این کار را با هزینه‌ای کمتر انجام دهد؟ به بیان دقیق‌تر اگر فردی در یک کار مزیتی مطلق داشته باشد، آیا به شکلی خود‌کار از مزیتی نسبی در آن بر‌خوردار نخواهد بود؟
پاسخ منفی است! اگر لانس از وقت دو‌چرخه‌سواری خود بزند تا کار تایپش را انجام دهد، در‌آمد زیادی را که از سر‌گرم کردن طرفداران تور‌دو‌فرانس به دست می‌آورد، فدا خواهد کرد. در مقابل اگر منشی لانس آرمسترانگ کار‌های تایپش را انجام دهد، او نیز از شغل دیگری که همان منشی‌گری لانس است یا شاید از دو‌چرخه‌سواری با دستمزدی بسیار کمتر دست می‌شوید. به بیان دیگر منشی، تایپیست با هزینه کمتر است. او در تایپ مزیتی نسبی دارد، اما آرمسترانگ نه! نکته اصلی در درک مزیت نسبی در عبارت «هزینه کمتر» نهفته است. هزینه‌ای که تولید یک کالا برای فرد به بار می‌آورد، هزینه فرصت یا ارزش چیزی که فرد از آن دست می‌شوید، است. شاید فردی در تولید یکا‌یک کالا‌ها مزیتی مطلق داشته باشد، اما کالا‌هایی که در آنها مزیت نسبی دارد، بسیار کمتر هستند و احتمالا تنها یک یا دو محصول را شامل می‌شوند.
نکته شگفت‌آور این است که هر فردی همیشه در تولید کالایی مزیت نسبی دارد. بیایید نگاهی به یک مثال دیگر بیندازیم. تصور کنید ...

که شبی قصد دارید همراه با هم‌اتاقی‌تان خانه را تمیز کنید و برای دوستانتان شام بپزید. حالت ساده زمانی است که هر کدام‌تان در انجام یکی از این دو کار بهتر از دیگری باشید. اگر شما آشپزی ماهر باشید و هم‌خانه‌ای‌تان فرق اجاق و فر را نداند و اگر بعد از اینکه شما فرش را جارو می‌کنید، تکه‌های گرد‌و‌خاک مانند خرگوش از زیر مبل به زیر میز فرار کنند، در حالی که هم‌اتاقی‌تان بتواند سریع‌تر از آنچه که شما می‌توانید سیم جارو‌برقی را باز کند، خانه را جارو بزند و از ظروف نقره گرد‌گیری کند و برق‌شان بیندازد، در این صورت برای هر دوی‌تان بهتر این است که شما آشپزی کنید و هم‌خانه‌ای‌تان جارو کند. به راحتی می‌توان دید که هر یک از شما در یک فعالیت مزیت نسبی دارید، چون هر کدام‌تان تنها در یک فعالیت از مزیت مطلق بر‌خوردار هستید.
اما اگر هم‌خانه‌ای‌تان یک آچار فرانسه تمام‌عیار باشد که می‌تواند سریع‌تر و بهتر از شما هم آشپزی کند و هم خانه را تمیز کند، باید چه کرد؟ چگونه می‌توانید کار‌ها را برای تهیه این شام مشترک تقسیم کنید؟ پاسخ این است که باید به هزینه‌های فرصت خود بنگرید، نه به مزیت مطلق هم‌خانه‌ای‌تان. اگر توانایی او در آشپزی بسیار بیشتر از شما باشد، اما در جاروی خانه فقط کمی بهتر از شما کار کند، آن گاه برای هر دوی شما بهتر این است که او آشپزی کند و شما خانه را جارو بزنید. به عبارت دیگر در صورتی که شما در تمیز‌کاری خانه کم‌هزینه‌تر باشید، باید این کار را انجام دهید. حتی اگر هم‌خانه‌ای شما در انجام هر کاری مزیت مطلق داشته باشد، باز هم هر کدام‌تان مزیت‌های نسبی متفاوتی دارید.
نتیجه‌ای که از این بحث می‌توان گرفت، این است: برای یافتن مزیت‌های نسبی افراد، مزیت‌های مطلق‌شان را با هم مقایسه نکنید. هزینه‌های فرصت‌شان را بسنجید.
همه یک مزیت نسبی در تولید کالایی دارند. نتیجه این نکته، بسیار عجیب و چشمگیر است: همه می‌توانند از تجارت سود ببرند. حتی آنهایی که در انجام هر کاری نقص دارند، باز هم چیزی پر‌ارزش را برای ارائه خواهند داشت. کسانی که مزیت‌های مطلق طبیعی یا اکتسابی دارند، می‌توانند با تمرکز بر این مهارت‌های خود و خرید کالا‌ها و خدمات دیگر از کسانی که با هزینه‌ای نسبتا اندک تولید‌شان می‌کنند، وضعیت خود را حتی بهتر از پیش کنند. (نکته‌ای باز هم شگفت‌آور‌تر این است که افرادی که مطلقا در وضعیتی دست‌پایین قرار دارند، می‌توانند بیشتر از دارندگان مزیت‌های مطلق از تجارتی که پدید می‌آید، سود ببرند. این البته موضوعی متفاوت است که باید در جایی دیگر به بررسی آن بنشینیم.)
زمانی که دیوید ریکاردو در سال‌های آغازین دهه 1800 برای نخستین بار اهمیت مزیت نسبی را نشان داد، مشکلی را حل کرد که حتی آدام اسمیت هم از پس آن بر‌نیامده بود. مزیت نسبی توضیح می‌دهد که چرا کشوری می‌تواند کالایی را تولید و صادر کند که شهر‌وندانش در قیاس با مردمان کشوری دیگر در تولید آن چندان ماهر به نظر نمی‌رسند! (به عنوان مثال هر چند مهارت‌های هندی‌ها در زبان انگلیسی در سطح عادی نیست، اما کشور آنها طی چند سال گذشته به یکی از عرضه‌کنندگان بزرگ خدمات پاسخ به تماس‌های تلفنی در بازار آمریکا بدل شده است.) توضیح این پارادوکس آشکار آن است که شهر‌وندان کشور وارد‌کننده باید در تولید کالایی دیگر حتی از این هم بهتر باشند و به این ترتیب برایشان به‌صرفه‌تر خواهد بود که به کشور صادر‌کننده پول بپردازند تا محصول مورد نظر را برایشان تولید کند. عجیب این است که اگر چه هر کدام از کشور‌ها در تولید یک کالا مزیتی مطلق دارند، اما اگر شهر‌وندان هر کشور تنها در تولید کالا‌هایی که در آنها مزیت نسبی دارند تخصص یابند، وضعیت بهتری خواهند داشت.
یکی از روشن‌ترین توضیحاتی که تا‌کنون درباره مزیت نسبی نوشته شده، در حقیقت در زمره نخستین توضیحات بوده است. در سال 1821 جیمز میل دریافت که درک بیان ریکاردو سخت است و به همین خاطر در کتاب خود، مولفه‌های اقتصاد سیاسی که گزیده‌ای از آن در زیر آمده، گفته‌های ریکاردو را روشن‌تر کرد. توضیحات بیان‌شده از زمان میل به بعد معمولا بر مثال‌ها و افزوده‌هایی جدید درباره درک ما از هزینه‌های فرصت استوار هستند، اما بیان میل هنوز شفافیت تازه و بکر فردی را که می‌کوشد تا موضوعی طبیعتا سر‌در‌گم‌کننده را حل کند، در خود دارد.
قطعاتی بر‌گزیده از «درباره اصول اقتصاد سیاسی و مالیات‌ستانی» نوشته دیوید ریکاردو:
- ممکن است تولید نوشیدنی در پرتغال تنها نیروی کار 80 نفر را در سال نیاز داشته باشد و تولید پارچه در همین کشور به نیروی کار 90 نفر در سال نیاز‌مند باشد. از این رو گزینه بهتر برای پرتغال این است که نوشیدنی صادر کند و در مقابل پارچه بخرد. حتی با وجود اینکه شاید پرتغال بتواند پارچه را با استفاده از کار‌گران کمتری نسبت به انگلستان تولید کند، اما باز هم این معامله می‌تواند رخ دهد. اگر چه پرتغال می‌توانست پارچه را با نیروی کار 90 نفر تولید کند، اما آن را از کشوری که برای تولیدش به نیروی کار 100 نفر نیاز دارد وارد می‌کند، چون برای پرتغال بسیار سود‌آور‌تر است که سرمایه‌اش را در ساخت نوشیدنی که می‌تواند با استفاده از آن پارچه بیشتری را از انگلستان بخرد به کار گیرد، تا اینکه بخشی از سرمایه‌اش را از تولید نوشیدنی به ساخت پارچه منحرف سازد.
 کشور‌های مهم تولید‌کننده به گونه‌ای عجیب در معرض بد‌اقبالی‌ها و اتفاقات گذرایی قرار می‌‌گیرند که به خاطر جابه‌جایی سرمایه از یک شغل به شغلی دیگر پدید می‌آیند. تقاضا برای محصولات کشاورزی الگویی یکنواخت دارد و از مد، پیش‌داوری یا امیال افراد اثر نمی‌پذیرد. غذا برای ادامه زندگی ضروری است و تقاضا برای آن در تمام دوره‌ها و در همه کشور‌ها ادامه خواهد یافت. این محصول با کالا‌های کار‌خانه‌ای فرق دارد. تقاضا برای هر کالای تولیدی در کار‌خانه‌ها نه تنها پیرو خواسته خریداران است، بلکه به سلایق و امیال آنها نیز ارتباط دارد. وضع مالیاتی تازه نیز می‌تواند مزیت نسبی‌ای را که کشوری پیش از آن در تولید یک کالای خاص داشت نابود کند یا اثرات جنگ می‌تواند هزینه بار‌بری و بیمه وسیله نقلیه را در کشور صادر‌کننده چنان بالا برد که دیگر نتواند به رقابت با محصولات داخلی کشوری که قبلا کالا‌های خود را به آن صادر می‌کرد، بپردازد. در تمام مواردی از این گونه، افرادی که در تولید این قبیل کالا‌ها دست دارند، درد و رنج‌هایی قابل ملاحظه و بی‌تردید مقداری ضرر را تجربه خواهند کرد و این را نه تنها در خلال این دگر‌گونی، بلکه در تمام طول فاصله‌ای که سرمایه و نیروی کار تحت کنترل خود را از یک شغل به شغلی دیگر جا‌به‌جا می‌کنند، حس خواهند کرد.
بخش‌هایی از «مولفه‌های اقتصاد سیاسی»، فصل 3، بخش 4 نوشته جیمز میل:
- اینها همه عواملی آشکار هستند. عاملی دیگر نیز وجود دارد که توضیحی بسیار بیشتر را می‌طلبد. اگر دو کشور بتوانند دو کالا مثلا غلات و پارچه را تولید کنند، اما نتوانند هر دوی آنها را با سادگی نسبی یکسانی بسازند، در‌می‌یابند که سود‌شان در این است که هر یک، خود را به تولید یکی از این کالا‌ها محدود کنند و آن را با کالای دیگر مبادله نمایند. اگر یکی از کشور‌ها بتواند یکی از این دو کالا را با سودی خاص تولید کند و دیگری کالای دیگر را با منفعتی ویژه بسازد، بلا‌فاصله محرکی آشکار می‌شود که هر یک از کشور‌ها را به محدود‌سازی خود به تولید کالا‌یی که سود خاصی در تولید آن دارد، تشویق می‌کند، اما اگر یکی از دو کشور امکاناتی بهتر از دیگری را در تولید هر دو کالا داشته باشد، باز هم ممکن است این انگیزه به وجود آید.
- منظورم از امکانات بهتر، قدرت تولید نتیجه‌ای یکسان با استفاده از نیروی کار کمتر است. اگر فرض کنیم که دستمزد کار‌گران کمتر یا بیشتر می‌شود، باز هم نتیجه همین خواهد بود. فرض کنید لهستان می‌تواند غلات و پارچه را با نیروی کار کمتری نسبت به انگلستان تولید کند. این نکته سبب نمی‌شود که واردات یکی از این دو کالا از انگلستان نتواند به نفع لهستان باشد. اگر درجه برتری لهستان در تولید این دو کالا نسبت به انگلیس یکسان باشد، یعنی مثلا مقدار یکسانی از غلات و پارچه که می‌تواند با 100 نفر‌روز تولید کند، برای تولید در انگلیس به 150 نفر‌روز کار نیاز داشته باشند، انگیزه‌ای برای واردات هیچ یک از آنها را از انگلیس نخواهد داشت، اما اگر مقدار پارچه‌ای که تولیدش در لهستان به 100 نفر‌روز کار نیاز دارد، در انگلستان با 150 نفر‌روز کار ساخته شود و همزمان غله‌ای که در لهستان با 100 نفر‌روز کار تولید می‌شود در انگلستان به 200 نفر‌روز کار نیاز داشته باشد، به نفع لهستان است که پارچه مورد نیاز خود را از انگلستان وارد کند. شواهدی که درستی این گزاره‌ها را نشان می‌دهند، می‌توانند به این شیوه پی گرفته شوند.
اگر غله و پارچه‌ای که تولید هر کدام‌شان در لهستان به 100 نفر‌روز کار نیاز دارد در انگلستان به 150 نفر‌روز کار محتاج باشد، نتیجه این می‌شود که اگر پارچه تولید‌شده در 150 نفر‌روز کار در انگلستان به لهستان فرستاده می‌شد، با پارچه حاصل از 100 نفر‌روز کار در آن برابری می‌کرد و اگر با غله مبادله می‌شد، تنها می‌توانست محصول 100 نفر‌روز کار را بخرد، اما تصور بر این بود که غله حاصل از 100 نفر‌روز کار در لهستان مقداری یکسان با محصول 150 نفر‌روز کار در انگلستان دارد. به این خاطر انگلستان می‌توانست با 150 نفر‌روز کار در تولید پارچه، تنها مقدار غله‌ای را در لهستان به دست آورد که در داخل کشور خود با 150 نفر‌روز کار در کشت غله به دست می‌آورد و افزون بر آن اگر بخواهد غله وارد کند، هزینه حمل را نیز بر گرده خواهد داشت. در چنین شرایطی هیچ مبادله‌ای رخ نمی‌دهد.
از سوی دیگر در صورتی که پارچه تولید‌شده با 100 نفر‌روز کار در لهستان، با استخدام 150 نفر‌روز کار در انگلستان تولید می‌شد، غله تولید‌شده در لهستان با 100 نفر‌روز کار نمی‌توانست با کمتر از 200 نفر‌روز کار در انگلستان ساخته شود و به این ترتیب، بی‌درنگ انگیزه‌ای مناسب برای مبادله پدیدار می‌شد. انگلستان می‌توانست با مقدار پارچه‌ای که با 150 نفر‌روز کار تولید می‌کند، غله‌ای را در لهستان بخرد که در آن با 100 نفر‌روز کار به دست می‌آید، اما این مقدار که در لهستان با 100 نفر‌ روز کار تولید می‌شمرد، به اندازه مقداری است که با 200 نفر‌روز کار در انگلستان ساخته می‌شود. با این همه اگر مبادله به این شکل انجام می‌گرفت، کل سود آن به انگلیس می‌رسید و لهستان هیچ نفعی نمی‌برد، چون همان مقداری را که از فروش پارچه خود به انگلیس به دست می‌آورد، باید به عنوان هزینه تولید آن در داخل می‌پرداخت.
اما قدرت لهستان، دو‌جانبه است. این کشور با غله‌ای که 100 نفر‌روز کار برایش تولید می‌کند و برابر است با مقدار غله‌ای که در انگلیس با 200 نفر‌روز کار به دست می‌آید، در این مورد فرضی می‌تواند پارچه حاصل از 200 نفر‌روز کار در انگلستان را بخرد. تولید 150 نفر‌روز کار در انگلیس در قالب پارچه برابر است با تولید همین محصول با 100 نفر‌روز کار در لهستان. اگر لهستان می‌توانست محصول 200 نفر‌روز کار را و نه محصول 150 نفر‌روز کار را با تولید 100 نفر‌روز کار خود بخرد، کل سود مبادله را از آن خود می‌کرد و انگلستان مقدار غله‌ای را که می‌توانست با 200 نفر‌روز کار تولید کند، با استفاده از محصول همین میزان کار روی هر کالایی از لهستان می‌خرید.


نظرات() Cialis pills
یکشنبه 2 تیر 1398 05:53 ق.ظ

You expressed this superbly!
only here cialis pills cialis preise schweiz cialis coupon miglior cialis generico buy cialis online nz order a sample of cialis how do cialis pills work cialis soft tabs for sale cialis super acti generic cialis in vietnam
Cialis generic
شنبه 1 تیر 1398 01:14 ب.ظ

You actually stated this terrifically.
can i take cialis and ecstasy usa cialis online cialis flussig are there generic cialis cialis prices cialis alternative generic for cialis cialis sans ordonnance brand cialis generic we recommend cialis best buy
http://cingtzutap.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 05:40 ق.ظ

Thanks. A good amount of data.

cialis cuantos mg hay cialis patentablauf in deutschland cialis price thailand cialis professional from usa estudios de cialis genricos does cialis cause gout cialis generique cialis generika in deutschland kaufen enter site natural cialis brand cialis generic
http://ytinfran.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:20 ب.ظ

You actually said it adequately!
wow cialis 20 cialis farmacias guadalajara canadian cialis 5 mg cialis coupon printable cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg funziona venta cialis en espaa wow cialis 20 cialis generico postepay generic cialis at the pharmacy
http://awmensand.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:25 ب.ظ

Fantastic postings. Regards.
tadalafil viagra cialis levitra tadalafil 20mg tadalafilo india cialis 100mg cost estudios de cialis genricos cialis official site we choice cialis uk brand cialis generic buying cialis in colombia
buy cialis cheap 10 mg
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:14 ق.ظ

Amazing many of valuable knowledge!
cialis alternative are there generic cialis cialis soft tabs for sale click here to buy cialis cialis 5 mg scheda tecnica prezzo di cialis in bulgaria cialis 20mg preis cf we like it safe cheap cialis cialis prices cialis 30 day trial coupon
where to buy cialis in ontario
سه شنبه 28 خرداد 1398 03:33 ق.ظ

Seriously quite a lot of terrific information!
opinioni cialis generico does cialis cause gout cialis kamagra levitra how to purchase cialis on line prix cialis once a da generic cialis levitra dosagem ideal cialis get cheap cialis buy cialis sample pack what is cialis
where' can i buy cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:44 ب.ظ

Valuable advice. Cheers!
cialis billig buy brand cialis cheap import cialis when can i take another cialis cialis 05 we recommend cialis best buy order cialis from india cialis qualitat venta de cialis canada cialis patentablauf in deutschland
generic for cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:38 ب.ظ

Thanks a lot, Useful stuff.
we like it safe cheap cialis generic cialis at walmart link for you cialis price free cialis cialis generic tadalafil buy cialis 5mg cialis 100 mg 30 tablet price cialis wal mart pharmacy we choice cialis uk acheter cialis meilleur pri
http://avimcor.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 08:11 ق.ظ

Many thanks! Loads of posts.

prezzo cialis a buon mercato buy original cialis side effects of cialis cialis online napol only here cialis pills cialis canada on line interactions for cialis only now cialis 20 mg cialis italia gratis cialis prices
Online cialis
شنبه 25 خرداد 1398 04:16 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
cialis taglich cialis generisches kanada cialis 50 mg soft tab cialis cipla best buy cialis without a doctor's prescription free generic cialis cialis pills generic cialis pill online rx cialis para comprar weblink price cialis
http://talibfits.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 02:14 ب.ظ

Whoa all kinds of excellent material!
tadalafil generic the best site cialis tablets india cialis 100mg cost only best offers cialis use cialis dosage amounts cialis for sale south africa cialis daily new zealand cialis 30 day trial coupon cialis y deporte look here cialis cheap canada
buying cialis in mexico
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:48 ب.ظ

Nicely put. With thanks.
cost of cialis cvs cialis savings card acheter du cialis a geneve try it no rx cialis precios cialis peru generic cialis pill online cialis prezzo al pubblico prix cialis once a da cialis 5mg can i take cialis and ecstasy
http://vesmali.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:20 ق.ظ

This is nicely expressed! .
cialis professional from usa viagra cialis levitra achat cialis en europe cialis diario compra we recommend cialis best buy we like it cialis soft gel interactions for cialis order cialis from india the best site cialis tablets cialis 20 mg effectiveness
buy cialis from canada
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:14 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
best generic drugs cialis online cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis efficacit cialis qualitat generic cialis at walmart price cialis best cialis flussig buying cialis on internet we use it 50 mg cialis dose
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:00 ب.ظ

You actually revealed this effectively.
cialis cost cialis price in bangalore cialis dose 30mg cialis 05 cialis ahumada where to buy cialis in ontario generic cialis at walmart cialis from canada canadian discount cialis cialis 5mg billiger
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:11 ب.ظ

Many thanks, Terrific information.
brand cialis generic achat cialis en suisse cialis kamagra levitra viagra cialis levitra buy online cialis 5mg cialis 05 cialis lilly tadalafi only best offers cialis use cialis en mexico precio canada discount drugs cialis
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه 24 فروردین 1398 01:22 ق.ظ

With thanks! I appreciate this!
canadian mail order pharmacies drugs for sale on internet canadian rx world pharmacy canada pharmacies account buy vistagra usa drugstore online india most reliable canadian online pharmacies canadian pharmacy meds canadian medications pharmacy trust pharmacy canadian
buy cialis pills online
جمعه 16 آذر 1397 08:34 ق.ظ

Great material, Thanks a lot.
the best site cialis tablets tadalafil look here cialis cheap canada cialis dose 30mg wow look it cialis mexico achat cialis en europe generic low dose cialis only now cialis for sale in us cialis for sale south africa we choice free trial of cialis
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:26 ب.ظ

With thanks, Great stuff.
cialis efficacit generic cialis at the pharmacy canada discount drugs cialis online cialis order generic cialis online cialis generic does cialis cause gout generic cialis soft gels generic cialis cialis super kamagra
buy tadalafil pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:20 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
generic cialis with dapoxetine buy cialis online cheapest cialis efficacit cialis 5 mg scheda tecnica cialis per paypa generic cialis 20mg tablets only best offers 100mg cialis we use it 50 mg cialis dose preis cialis 20mg schweiz buying cialis on internet
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:32 ق.ظ

You have made your stand very well!.
cialis flussig we like it safe cheap cialis cialis generic cialis arginine interactio dose size of cialis cialis australian price tesco price cialis cialis preise schweiz cialis pills price each canadian cialis
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 05:23 ب.ظ

Many thanks! Ample stuff.

cialis 50 mg soft tab cuanto cuesta cialis yaho cialis dosage cialis for daily use cialis sicuro in linea cialis wir preise if a woman takes a mans cialis buy cialis online nz cialis great britain achat cialis en itali
buy cialis online no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Amazing data, Thanks!
cialis 20mg prix en pharmacie buying cialis overnight cialis efficacit only here cialis pills no prescription cialis cheap cialis daily dose generic cialis generico in farmacia we recommend cialis info click here cialis daily uk generic cialis 20mg uk
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 06:03 ب.ظ

Truly a good deal of superb tips!
cialis rezeptfrei sterreich cialis en mexico precio recommended site cialis kanada cialis professional yohimbe generic cialis review uk cialis generique 5 mg cialis for bph click here to buy cialis compare prices cialis uk achat cialis en suisse
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 05:46 ق.ظ

Helpful content. Thanks.
click here to buy cialis buy cialis online cheapest free cialis cialis for daily use safe site to buy cialis online buy brand cialis cheap cialis 05 callus precios cialis peru cialis professional yohimbe
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:32 ب.ظ

Thank you! I enjoy it.
cialis italia gratis canadian drugs generic cialis cialis usa cost bulk cialis cialis 5 mg funziona deutschland cialis online discount cialis cialis en 24 hora only here cialis pills sublingual cialis online
buy tadalafil no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 05:20 ق.ظ

Effectively expressed indeed. !
cialis name brand cheap non 5 mg cialis generici cialis canadian drugs il cialis quanto costa online cialis ou acheter du cialis pas cher cialis daily dose generic prices on cialis 10 mg cialis savings card generic cialis levitra
buy generic cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 06:00 ب.ظ

Regards, I appreciate this!
opinioni cialis generico prezzo cialis a buon mercato generic cialis in vietnam cialis generique 5 mg generico cialis mexico cialis therapie viagra vs cialis dose size of cialis only best offers cialis use cialis kaufen bankberweisung
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 04:58 ق.ظ

Lovely postings. Thanks a lot!
cialis farmacias guadalajara fast cialis online buy cheap cialis in uk price cialis wal mart pharmacy cialis rckenschmerzen walgreens price for cialis cialis online cialis online deutschland cialis baratos compran uk brand cialis nl
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30